Chovatelská stanice Anubis
Michaela Karasová
+420 728 755 962
chsanubis@gmail.com
IČO:14426137
Košík
Image Alt

CHS Anubis

Zdravé stravování

80% seno

3/4 zelenina

5%granule

5%ovoce, bylinky, pamlsky

Seno je opravdu nejdůležitější složkou jídelníčku. Morče potebuje hrubou vlákninu k tomu aby si posouval potravu v žaludku. Přijaté jídlo je tráveno pouze tehdy, když je žaludek znovu naplněn vlákninou. To je jediný způsob, jak se jídlo dostane ze žaludku do tenkého střeva. Vláknina není důležitá nejen z hlediska trávení, ale také je velmi důležitá pro obrus zubů. Řezáky i stoličky dorůstají morčeti po celý život, proto musí neustále konzumovat potravu bohatou na hrubou vlákninu = seno. Dospělé morče by mělo sníst minimálně 150g sena za den. Seno podáváme samozřejmě neomezeně. Ideální je podávat seno i na zem, tak se morče dostatečně zasytí. Jesličky by měli sloužit pouze jako zásobárna sena, když dojde seno na zemi. Více o seně zde.

Granule jsou pouze doplńkem stravy, měla by být podávána čajová lžička na morčátko 1x denně, případně pouze jako pamlsek. Granule u morčátek neslouží jako náhrada sena, či zeleniny. Majitelům našich morčátek, doporučuji Cavia Complete, jsou to bezproblémové granule, které obsahují hlavně vlákninu a vitamín C.
Zeleninu morčata milují a snaží se jí co nejvíce vyloudit… Lidské srdce obměkčí celkem lehce, nejen pohledem ale také se zeleniny dokáží vehementně dožadovat kvíkáním… Mějme ale prosím na paměti, že zeleninu podáváme pouze kvůli doplnění vitamínu C. Na hlad má morče seno. Sena může (musí) morče sníst až do prasknutí. Dospělému morčeti stačí na den 80g vhodné zeleniny, tuto dávku je dobré rozdělit na 2 porce. Tedy 40g ráno, 40g večer. Vhodná zelenina je ta, která doplní potřebné vitamíny a není vodnatá. Tedy základ je kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel, řepa. Základní dávku poté můžeme obohatit o bylinky, fenykl, natě z mrkve a petržele, pekingské zelí, římský salát. V novém domově se často stává, že jsou morčata překrmována zeleninou na úkor sena. To může vést k nadmutí či průjmu. Obojí je pro morčata nebezpečné a životohrožující! Střevní problémy doprovází i neochota přijímat potravu. Morče musí neustále něco jíst, i den o hladu znamená jistou smrt. Pokud je průjem akutní, tj. vodnatý, střevní flóra se úplně zhroutí a zvíře může během několika hodin zemřít. Doporučuji se vyhýbat okurkám, ledovým salátům, nemají ve výživě morčat žádný význam. Naopak dost často způsobují trávicí potíže.
Tráva, po seně nejdůležitější součást jídelníčku. Tráva obsahuje nejen velkém množství vlákniny, ale také je nadopovaná spoustou potřebných vitamínů. V sezóně lze trávou plně nahradit zeleninu.
Voda je pro organismus nesmírně důležitá. Morče musí mít přístup k čerstvé vodě, v napáječce, vždy k dispozici. Pokud morče nepije, doporučuji ubrat na zelenině.

Ovoce, stejně jako granule slouží pouze jako pamlsek. V ideální případě nedáváme ovoce vůbec. Obsahuje zbytečně moc sacharidů. Naše morčátka ovoce nedostávají, až na jedinou výjimku a to melouny v parných letních dnech.

Vitamíny jsou pro správné fungování organismu nezbytné. Morčata neumí syntetizovat vitamín C a jeho nedostatek vedk ke snížené imunitě a různým zdravotním komplikacím. Je proto vhodné přidávat vit C jako doplněk stravy. V zimních měsících, či u morčat, která jsou celoročně v šeru a nemají možnost venkovního výběhu (paneláková morčata) je taktéž vhodné podávat vit. D.

Na závěr bych ještě podotkla, že zažívání morčete je uzpůsobeno na trávení chudé potravy s nízkým obsahem jednoduchých cukrů a škrobu a s vysokým obsahem vlákniny. Morčátko o nic nepřijde, když v životě neochutná okurku, pokud mu chcete přilepšit volte raději bylinky, jak čerstvé, tak sušené.