Zelenina (ovoce)
Morčecí tutoriál vol.2 – Aneb ta nešťastná zelenina…
Jak jsem se již zmínila v předchozím tutorialu, nejdůležitější složkou stravy je seno. Seno nelze ničím nahradit, seno mají morčata na hlad a na růst. Ve stravě morčete méně znamená více. Morčátko není chudák, ani netrpí tím, když za celý svůj život neuvidí okurku nebo banán. Není to totiž žádné přilepšování. Naopak, morčátku tím můžete rozhodit zažívání a opakované, život ohrožující průjmy se pak mohou táhnout s morčátkem celý život. Jednou rozhozené zažívání už lze velmi těžko napravit. A morčátko stejně skončí jen na dietě = seno a bezproblémová zelenina. Není tedy lepší si nějaké „přilepšování“ odpustit? Internetové diskuze se jen hemží dotazy a smí morčátko tohle a nebo tohle? Jednou se přece nic nestane. Ale ono to není jednou, morčátko pořád něčím neustále ládujete… Jednou šupnete borůvku, pak kousek okurky, salátku a ono to dost naskáče.. Do toho dáte granule, tyčinku na okus, pamlsek… Zkoušeli jste si někdy vážit porce, které morčátkům dáváte? Moje odpověď je jednoduchá, naučte se několik základních potravin, a ty prostě točte morčátku dokola celý život, neexperimentujte a máte zdravé, vitální morčátko
Dnešním trendem je totiž velké překrmování zeleninou na úkor sena. Zeleninu morčata milují a snaží se jí co nejvíce vyloudit… Jasně, prostě jim chutná, ale morče stejně jako dítě nechápe, že nemůže jíst kilo čokolády denně. Bohužel lidské srdce obměkčí morčáci celkem lehce, nejen pohledem ale také se zeleniny dokáží vehementně dožadovat kvíkáním… Mějme ale prosím na paměti, že zeleninu podáváme pouze kvůli doplnění vitamínu C. Na hlad má morče seno. Sena může (musí) morče sníst až do „prasknutí“.
Dospělému morčeti stačí na den 70-80g vhodné zeleniny, tuto dávku je dobré rozdělit na 2 porce. Tedy 40g ráno, 40g večer. Vhodná zelenina je ta, která doplní potřebné vitamíny (což okurka a salát asi těžko). Tedy základ je – mrkev, celer, petržel, fenykl, řepa – tato zelenina se řadí mezi bezproblémové druhy. Samozřejmě co se vitamínů týče mrkev ani celer rozhodně vitamínem C nabombené nejsou. Ale pokud základní dávku obohatíte o trochu bylinek, řepy, natí z mrkve, petržele a celeru, vhodné je i pekingské zelí, římský salát, hlávkové zelí, paprika a brokolice, tak máte krásně vyváženou stravu. V ideálním případě je dobré nejprve naplnit jesličky senem a až poté, co se morčata nabaští sena, jim dát zeleninu. Zamezíte tak morčeti přecpávání se zeleninou.
Normálnímu, zdravému morčeti stačí 20mg vit. C na 1kg živé hmotnosti. V novém domově se často stává, že jsou morčata překrmována zeleninou na úkor sena. To může vést k nadmutí či průjmu. Obojí je pro morčata nebezpečné a život ohrožující! Střevní problémy doprovází i neochota přijímat potravu. Morče musí neustále jíst vlákninu, i den o hladu (den bez sena jen se zeleninou) může znamenat jistou smrt. Pokud je průjem akutní, tj. vodnatý, střevní flóra se úplně zhroutí a zvíře může během několika hodin zemřít. Doporučuji se vyhýbat okurkám, ledovým salátům, nemají ve výživě morčat žádný význam. Naopak dost často způsobují trávicí potíže.
Když se tímto budete řídit, vaše morčátko bude zdravé a vitální. Zelenina obsahuje velmi málo vlákniny a hodně sacharidů. K trávení je ale zapotřebí velké množství vlákniny. Rozlišujeme složené sacharidy a sacharidy rozpustné ve vodě. Složené sacharidy jsou cukry a škroby. Rozkládají se působením enzymů v žaludku a tenkém střevě a dodávají morčeti značné množství energie. 100g sena = 28g vlákniny, 100g zeleniny = průměrně 2-3g vlákniny… Ha, to je rozdíl… Teď si vezměte, že morče, jehož trávicí trakt je uzpůsoben k trávení hlavně vlákniny a chudé stravy nacpete zeleninou… to je prostě strašně špatně. Pokud morče zaplácnete velkým množstvích zeleniny, na seno nezbude místo, voda se nemá ddo čeho navázat. Takové velké množství sacharidů a vody najednou tenké střevo je nestihne zpracovat, takže tyto sacharidy poté skončí v tlustém střevě, což zvyšuje riziko vzniku nadmutí. Složené sacharidy bohaté na vlákninu se mohou rozpustit na užitečné živiny jen v tlustém střevě. Tento proces mají na starosti bakterie. Trávení morčat bez dostatečného přívodu vlákniny nefunguje. Jestliže tlusté střevo nepracuje správně, vzniká riziko různých trávicích problémů.
Omyl je i ten, že morčata nepijí. Ano morčata nepijí, když mají nadbytek zeleniny. Ale je to dobře? Není, morčata by měla pít. Voda je pro morče jednou z nejdůležitějších složek potravy, což je opravdu třeba si pamatovat. Seno = vláknina, vláknina na sebe váže vodu, v trávicím ústrojí bobtná a zvětšuje svůj objem (až čtyřicetkrát) = nasycené morče. Vyšší podíl vlákniny ovšem znamená také větší potřebu tekutin. Pokud se krmí správné množství sena, morče zákonitě potřebuje vodu.
Krmení morčátek je strašně jednoduché. Seno, seno a zase seno – cca 150g na dospělé morče na den a zelenina 70-80g na den pro dospělé morčátko. Není potřeba žádné experimentování. Neexistuje věta, moje morče baští jen saláty, nic jiného nechce. vždyť je to úplně k ničemu, už jsme si na začátku článku říkali, že morče baští zeleninu kvůli vitamínům… Takovouto stravou si bohužel zaděláváte na problémy. Je známo, že citlivost vůči množství sacharidů se liší jedinec od jedince. Zatímco půlka chovu může být zcela bez problémů, druhé může špatná strava způsobit průjmy a plynatost.
Jídelníček našich morčátek:
Základ: mrkev, celer, petržel, zelí
Doplněno: paprika, římský salát, fenykl, pekingské zelí
Jako občasný pamlsek – bylinky: petržel, nať z mrkve, kopr, nať z celeru, bazalka, máta, meduňka
Sézonně: léto – meloun, podzim – klasy kukuřice. Jiné ovoce naše morčátka nedostávají, ani jablka. Vždy to vychází cca 70-80g na morčátko na den.
Berte v potaz, že trochu více baští kojící samičky a mláďátka také zbaští dost zeleniny, nelze se tedy orientovat dle fotek. Množství zeleniny na fotkách je určeno pro 10 – 15 morčátek v jedné ubikaci. V sezoně mají morčata především trávu, tu mají adlibitně a nekolikrát denně. Pokud zrovna nestihnu trávu nasekat, tak dostanou zeleninu. Zeleninou krmím jen 1x denně.Jedu již roky pořád to samé dokola. Jednoduchý, zdravý jídelníček. Mrkev, celer, zelí a v sezoně spousta trávy. Občas nějaká ta bylinka. Nikdy jsem ve svém chovu nezažila nafouklé morče, morče s průjmem, zánět močového měchýře či přerostlé zuby. Morčátka z mého chovu jsou zvyklá dodržovat striktní jídelníček s obrovským množstvím sena.
Děkuji, že jste dočetli až sem
80g zeleniny za den je opravdu ten nejvyšší strop. spíše bych klidně ubrala na 70g, ale velmi se to odvíjí od toho, jakou zeleninu použijete. Pokud je morče v rekonvalescenci, doporučuji vit C. doplnit například Versele – Laga vitamín C-vit 50 ml. Nikoliv zvýšením množství zeleniny.
80g základní zeleniny, které splňuje denní příjem vit C. zdravého 1kg vážícího morčete. A to ještě by tam klidně ten římský salát být vůbec nemusel a místo něho třeba petržel a máte tam vit C. ještě více.
Do základu přidám ještě trošku bylinek, případně větvičku z rybízu.
Bylinek stačí opravdu málo, jen tak jako pamlsek a obohacení
Nevhodná porce zeleniny, 150g ničeho… Okurka je velice těžká a vodnatá, tato kombinace s paprikou a salátem nic moc…
Do misky na 150g zeleniny přidáte ještě nějaké ty bylinky + něco podstrčíte přes den a už jsme na 200g zeleniny – na úkor sena.
Správný poměr živin, 150g sena, 80g zeleniny a pár kousků granulek jen tak na chuť.
Morče vážící 1kg by mělo sníst cca 150g sena na den – viz foto, no není to malá porce, kterou musí morče za den zbaštit… Překrmováním zeleninou morčeti zaděláváte nejen na potíže jako průjem či nadmutí, ale také na problémy s chrupem.