Cena morčátek
Aneb proč se o ceně za morčátko nesmlouvá.
Obecně vzato se do ceny promítnou tři věci: náklady, které chovatel s chovem má, volný čas, ve kterém se mu věnuje a v neposlední řadě je to celková částka, na kolik si zvíře cení. Náklady kvalitního chovu jsou opravdu vysoké, není to jen o finanční stránce ale i o té emocionální. Za chovem je totiž spousta dřiny, chovatel si sám šlechtí barvy, vylepšuje kvalitu zvířat podle svých představ a v závěru odchov je zrcadlo jeho chovatelské práce. Díky chovatelské práci si můžete vybrat morčátka rozmanitých plemen a barev.
Dále se cena odvíjí od kvalit daného jedince, rodokmenu, výstavních předpokladů, či zda se jedná o morčátko vhodné pouze do role mazlíčka. Ale pozor, zde dochází často k omylu, kdy si zájemce myslí, že se chovatel potřebuje mazlíčka zbavit a prodává ho za směšnou částku. To je omyl, cena morčátka rozhodně není 200Kč. Každé zvířátko má svou cenu, ať je to mazlíček či výstavní kousek. O všechna morčátka se, jako chovatel, starám stejně, piplám si je a mají stejné podmínky z životu. A na budoucnosti všech morčátek mi záleží stejně.
Jako další z důvodů uvedu ten, že léčebné výlohy za morčátka jsou na veterinárních klinikách dosti vysoké. Jakou mám jistotu, že zájemce, který shání nejlevnějšího mazlíčka, je ochoten investovat do léčby? Morčátko pro mne není spotřební zboží, které si za 200Kč koupím a když se „rozbije“, tak ho hodím do popelnice a pořídím si nové. Můžete namítat, že je to přeci morče s PP, to musí být zdravé. Ano i ne. Jako chovatel se samozřejmě mohu zaručit za to, že chovní jedinci jsou ve velmi dobrém stavu a jejich předkové nemají žádné viditelné genetické vady. Také se zaručuji se za to, že vám morčátko předám zdravé a vitální, bez viditelných vad. Ale morčátka do nových domovů odchází ve velmi brzkém věku a za případné skryté vady, které se objeví později, chovatel nemůže. To, že má morčátko PP neznamená, že se dožije bez problémů 10 let a v životě s ním nemusíte na veterinu. Chovatel je ten, kdo dá mláďátku základ pro budoucí život. Dále už je to především o starostlivosti majitele. Důležité je, abyste dostali zdravé zvířátko.
Morče rozhodně není levný mazlíček pro děti. Toto opravdu podporovat nehodlám. Za morče je vždy zodpovědný především rodič. Pokud ten je ochotný akceptovat částku, věřím, že bude o morčátko adekvátně postaráno.
Zisk z prodeje mláďat nikdy nepokryje náklady, které chovatel s chovem má. Obecně vzato, chovatelská stanice je vždy finančně ztrátová. To ale pro zapáleného chovatele, který na peníze nehledí, není žádná tragédie, protože jeho skutečným cílem je mít zdravé odchovy a spokojená zvířata. Je to hezký koníček a ten, jako ostatně každá zábava, něco stojí. Proč tedy chovateli platit, když to nedělá pro peníze, ale pro zábavu? Chovatel totiž nabízí chovatelský servis, tedy kdykoliv se na něho můžete obrátit, vyřizování takových dotazů + práce a péče o zvířata zabere několik hodin denně. Většina chovatelů též nabízí službu, že pokud se již o morčátko nemůžete starat, vezmou si jej zpět. Správný chovatel chce zachovat ale hlavně zvýšit kvalitu plemene, které si k chovu vybral. Jeho cílem je zlepšit typ, kvalitu srsti a vše, čím se dané plemeno vyznačuje. Získané finance za prodej se obratem vrací do chovu a díky tomu se může chov dále neustále zlepšovat.
Co majitelům nabízím:
- Chovatelský servis samozřejmostí, kdykoliv se na mne můžete obrátit
- Každé morčátko dostane průkaz původu
- Odchází od nás pouze zdravá morčata, bez známek nemocí
- Přeléčení mláďátek proti vnitřním a vnějším parazitům
- Rady a porady zájemcům a chovatelům, kteří s chovem začínají
- O všechna morčátka se staráme s láskou. Snažíme se dělat vše proto, aby u nás měla morčátka tu nejlepší péči, byla zdravá a především spokojená.
- Dbám na wellfare a zdravý chov
Cílem článku není ospravedlňování se ani poplakávání si nad tím, že je chov ztrátový, smyslem je, aby zájemci alespoň trochu pochopili, proč si chovatel nechává za zvířátko (svou práci) zaplatit… Neznalí této problematiky si bohužel myslí, že chovatel po prodeji morčat odfrčí na měsíc na Bahamy 😀 Na to mám jedinou odpověď, zařiďte si vlastní chovatelskou stanici, veďte chov kvalitně, piplejte si mláďátka, plačte nad ztrátou morčete, které bylo pro váš chov výjimečné, či nad ztrátou březí samičky, zanadávejte si každý týden u čištění, kupujte kvalitní stravu, zoufejte si nad tím, že se vám okamžitě nerodí výstavní kousky, investujte do výstav, importů a kvalitních jedinců. Těším se na pohled 😉