Tráva
Tráva by měla být nedílnou součástí morčecího jídelníčku. Není nic přirozenějšího než právě travička. Tráva je nabombená vitamíny, obsahuje velmi kvalitní vlákninu, která morčecí bříška tolik potřebují. Nejen bříška, ale i zoubky. Zoubky se neobrušují nikdy víc, koukněte jak jim ta papulka při baštění travičky jede 🙂 Tráva obsahuje též velké množství vody, hydratuje organismus, je močopudná a působí tím jako prevence močových kamenů. Je to prostě to nejlepší, nejchutnější a nejvybranější, co můžete morčátku dopřát.
Ale pozor!
Na trávu začínáme morčátka učit postupně, po troškách. Pokud nenastanou žádné trávicí problémy, průjem nebo měkké bobky, můžeme začít množství lehce zvyšovat. Problém bývá především na začátku jara, čerstvá travička totiž obsahuje velké množství nestrukturálních sacharidů, laicky řečeno cukrů. Naservírováním najednou velkého množství těchto „cukříků“ ve stravě způsobíte morčátku ono nadmutí, průjmy a trávicí obtíže.
Pokud se nějaký z problémů objeví, nelekneme se, trávu vysadíme, nasadíme sennou dietu. Zároveň můžeme zažívání podpořit probiotiky. Jakmile je morčátko v pořádku, opět můžeme začít s podáváním travičky, ale začneme s menším množství.
I při krmení trávou musí mít morčátko VŽDY přístup k senu! Zvlášť v domácích podmínkách. Morče musí mít přístup k senu 24/7, pro správné obrušování zubů, pro správné trávení a funkci střev. Jeden z důvodů je ten, že trávy nejsme morčeti schopni zajistit tolik najednou jako sena. Trávu nemůžete nacpat do jesliček, ve větším množství (hromadě) se zapaří. Vždy dáváme takové množství, aby byla zkonzumována hned.
Paste morčata! Pokud jsou morčata na trávu zvyklá, je již teplé počasí natolik, že i bosou nohou vydržíme na trávníku my (alespoň 10-15 minut). Je ten správný čas vypustit morčátka na pastvu 🙂 Pastva má kromě trávy mnoho dalších benefitů. Morčata tím, že chodí po výběhu, pasou se si získávají kondičku, podporuje to chod střev, ale také načerpají velmi nezbytný vitamín D. Proč je důležitý vitamín D ve stravě morčat? O tom si řekneme v dalším článku. POZOR – morčata paseme vždy ve stínu stromů, budov a nebo slunečníku. Nikdy nedáváme morče na přímé slunce, jako stín neslouží ani deky přehozené přes ohrádku ani domečky! Nikdy morčata nenecháváme na pastvě bez dozoru. Na noc morčata bereme zpět domů.
I ve výběhu je dobré mít zásoby sena. Zvlášť na takovém tom upraveném, krátkém parkovém trávničku. Také nezapomínáme na napáječku.
Tráva je výhradně sezonní krmení. Na jaře bychom trávou měli začít krmit až po prvním posečení a jakmile se teploty v noci drží stále jen nad nulou. Na podzim lze trávou krmit do doby, než teplota začne klesat pod nulu. Během dešťů a mrazech vznikají v trávě hnilobné procesy, krmení takovou trávou je ideální pro vznik zažívacích potíží, průjmů, nadmutí. Už od pohledu je tráva nevzhledná, hnědo žlutá, místy s černými fleky. V zimě trávou neměli krmit vůbec.
💡 Krmení mokrou trávou nevadí, ovšem nikdy nesmí být zapařená!
💡 Kokcidióza nevzniká z trávy.
Osobní zkušenost – zahnědlou ošklivou podzimní trávu již nekrmím, trávu netrhám ani v zimě – není jí tolik aby se dostalo na všechna morčátka. Ale jarní trsy trávy nebo pampelišky, vyhřáté na sluníčku, takové ty mlaďounké zelené, ty už trhám i když třeba v noci ještě mrzne. Ale opravdu musíme pamatovat na to, že tato mladá tráva obsahuje spoustu cukrů a je potřeba ji podávat třeba jen na chuť, po lístečkách!